Lámpastúdió -
  • Főoldal
  • Termékek
  • Terek
  • Hírek
  • Artemide shop
  • Letöltés
  • Karrier
  • Kapcsolat
  • Home
  • Portfolios
  • beltér
  • Munkácsy Múzeum új értelmezésben
Munkácsy Múzeum új értelmezésben Munkácsy Múzeum új értelmezésben Munkácsy Múzeum új értelmezésben Munkácsy Múzeum új értelmezésben Munkácsy Múzeum új értelmezésben Munkácsy Múzeum új értelmezésben Munkácsy Múzeum új értelmezésben Munkácsy Múzeum új értelmezésben
Project Details

Munkácsy Múzeum új értelmezésben

Lieb Mihály, a 19. századi magyar festészetének legünnepeltebb, nemzetközileg is elismert mestere. Ugye így senki nem találja ki, kiről van szó?

Ez a Mihály Munkácson született 1844-ben – így lett később Munkácsy Mihály. 8 éves korában aztán Békéscsabára került, ahol árván asztalos inasként kezdett dolgozni – csak később vált belőle magyar festőművész és még később, – jó száz év múlva, 1951-ben – ezért nevezték el róla a békéscsabai múzeumot.

Így érünk el a mába: újabb 70 év múlva ugyanis a Munkácsy Mihály Múzeum életében azt hozta a legnagyobb szabású változást, amikor 2021-ben megnyílt új állandó kiállítás. A kiállítás felépülésével jelentősen átalakultak a múzeum belső terei, az új tárlat pedig több lépésben, újra rendezve mutatja be a gyűjtemény anyagát.

A földtörténet kezdeteitől indul és számos olyan különleges tárgyakat vonultat fel, mint például a Szent László pénzeinek hívott – de valójában 40-50 millió éves – nummuliteszek (őskövületek), a régészeti anyagok között látható, legalább ötezer éves, teljesen egyedülálló kevermesi megalit a misztikusan titokzatos ábráival. A múzeum páratlanul szép állat- és növénytani gyűjteménnyel rendelkezik – olykor ritkaságnak számító, a százéves kort is meghaladó Békés megyei leletekkel – igen gazdag a Békéscsaba és a csabai tótok történetét elmesélő néprajzi tárgyak együttese – és ezek bemutatásán keresztül jutunk el oda, hogy a látogató az épület dísztermében végül Munkácsy Mihály műveit is megcsodálhatja. (A múzeum őrzi hazánkban a legtöbb Munkácsy Mihály relikviát, tárgyi gyűjteménye a leggazdagabb és műveit is őrzi.)

Az interaktív elemekkel kiegészülő új, állandó kiállítás a Múzeum alagsori és földszinti tereit egybefűzve, az épületet szinte körbe-körbe járva jut el végül a projekt csúcspontjának is felfogható Munkácsy kiállításig. Az új kiállítás összességében hozzávetőleg 2500 db tárgyat vonultat fel, ez nemcsak a tárgyak múzeumba szállításakor, de a kiállításba való beépítésekor, elhelyezésekor is több hét megfeszített munkát kívánt. A kiállítás és a Múzeum központi terében bemutatott Munkácsy tárlaton látható személyes és jellemző kultusztárgyak között szerepel például Munkácsy sétabotja, hajtincse, de érmék és kitüntetései is. A korabeli fényképek és Munkácsy festmények bemutatják a festő életútját, a technika pedig a kiállítótérben több oldalról is látványosan támogatja a befogadói élményt. Dinamikus világítástechnikával éleszthetők fel a kiállítótér egyes elemei, szabályozott sorrendben és teljes fényükben jelennek meg a kiállításon bemutatott festmények. Ez kiállítótér centruma, a kiállítás egyik központi eleme: olyan „varázsdoboz”, ami a kiállításon megtett hosszú út ajándéka és eredményeként, mint doboz a dobozban, hologramként is megidézi a fiatal Munkácsy Mihályt, aki békéscsabai élményeiről mesél.

A mai Munkácsy Mihály Múzeum klasszicizáló épületét egyébként az 1899-ben alapított Békéscsabai Múzeum-Egyesület, mint a Közművelődés Házát építette fel 1914-re. A munkálatok a helyi építész, Wágner József és Ádám Gusztáv tervei alapján, Békéscsaba anyagi támogatása mellett készült el – az épület kiállításokon kívül előadások, hangversenyek rendezésére is alkalmas nagytermet, könyvtárt és műtermet is foglalt magába. Ezt a felosztott és többféle teret kellett most az új állandó kiállításnak élményszerűen összefűznie.

A kiállítás a múzeum alagsori tereiben a tárgyak bemutatását fókuszba helyező absztrakt kiállítási installációval épült fel, míg a földszinti terekben felépített, tornyok, házak, padlás, falu és város megépített környezeteként látványosan mesél és a kiállítási tartalom szerves részeként segíti a történetmesélést.

A projekt részeként épült meg a gyerekfoglalkoztató- és előadótér is. Itt az előadótér többfunkciósan működhet, ha szükséges, egy mozgatható fallal alakítható át egyszerű közlekedő- és előtérből projektoros mini előadótérré. A gyerekfoglalkoztatóban található egy greenbox „mini stúdió” is, ahol a gyerekek akár a kiállításról készült rövid híradókat is készíthetnek.

A Munkácsy Mihály Múzeum tárlata egyszerre és több szinten is fontos üzenetet hordoz. Segíti a helyi értékek tudatosítását, megismertetését, de Békéscsaba és a megye történetének kortárs bemutatásával a múzeum helyét és jelentőségét is megerősíti az országos jelentőségű múzeumok hálózatában. Munkácsy Mihály egyedülálló karrierjének bemutatásával pedig a nemzetközi szintű horizontra is kitekint.

 

A Munkácsy Múzeum megújulása egyébként egy nagyszabású, Békéscsaba több pontján zajló városi léptékű építkezés fontos része is. A városban megújuló egyéb fejlesztések között érdemes megemlíteni a Munkácsy Emlékház és az Omaszta park megújítását, az Ursziny-Beliczey kúria fejlesztését további közterek és hidak megújítása mellett.

A Munkácsy-negyed projekt a Modern Városok Program keretében zajló projektsorozat, amelynek fókuszában a város és a megye történetét bemutató múzeumi tárlat kiemelt szerepet foglal el.

Művészeti és kiállítás terv: Sz. Szilágyi Gábor művészettörténész – Ezüstfont Kft.

Belsőépítészeti és installációs tervek:

Fábry Zoltán építész – fabryk.hu, Bulcsu Tamás építész – munkacsoport.net, építész hálózat, Fortvingler Éva építész – munkacsoport.net, építész hálózat

Grafikai tervek, művészeti tanácsadó:    Murakeözy Gabriella grafikus tervező

Világítás terv: Baktai Gábor, Rácz Lőrinc – Made by Light Zrt.

Restaurátorok: Petrovszki Zoltán okleveles restaurátorművész, Szalontai Gizella restaurátor

Kiegészítő filmek, animációk: Kulcsár Arthur, Ebner Dávid – Cinematic Studio Kft.

Audio-Vizuális technika:   Rentex média Kft. + Munkácsy terem hologram vetítése AVC Invest Kft.

Díszlet installáció megvalósítása:   First Stage Budapest Kft.

Kivitelező:  Rio Lámpastúdió Kft. + Unisol Installációs Kft.

Koordinátorok:   Ando György múzeumigazgató

Martyin Emília tudományos-muzeológiai osztályvezető

Medgyesi Pál múzeumigazgató helyettes

A kiállítás kurátorai:  Dr. Bácsmegi Gábor régész muzeológus

Forrainé Kovács Márta történész muzeológus

Gyarmati Gabriella művészettörténész muzeológus

Martyin Emília néprajzos főmuzeológus

Medgyesi Pál régész főmuzeológus

Nagy Dániel Sándor régész muzeológus

Nagy-Laczkó Balázs régész muzeológus

Salamon Edina néprajzos muzeológus

Szakál Veronika történész muzeológus

Váncsa Klára természettudományos muzeológus

A kiállítás a Munkácsy negyed projekt keretében, a Modern Városok Program támogatásával és a Békéscsabai Városfejlesztési Nonprofit Kft. közreműködésével valósult meg.

Ügyvezető igazgató: Dr. Sódar Anita

  • Categories: beltér, kultúra, led
  • Tags:
Prev Post Next Post
RIO Lámpastúdió
A Rio Lámpastúdó Kft. évek óta a világítástechnikai piac aktív résztvevője. Referenciáink között megtalálhatók szállodák, irodaházak, bankok, autószalonok, lakások, gyártócsarnokok, üzletek. Kínálatunkban a világszerte népszerű Artemide és számos olasz gyártó különböző stílusú design termékek mellett, a német ERCO és OSRAM professzionális világítástechnikai termékei is jelen vannak.
Kapcsolat
  • Showroom: 1092 Budapest, Ráday u. 45.
  • Iroda: Árpád Point Irodaház H-1042 Budapest, Árpád út 51-53. „A” épület 3. szint
  • Raktár: 2142 Nagytarcsa, Csonka János utca 4. K épület
  • rio@lampastudio.hu
  • T: +36 30 985 7373
  • Adatvédelmi tájékoztató
  • RIO Bemutatkozó anyag 2023
Terek
  • Maximális rugalmasság, minimalista dizájn 2023-10-31
  • Pregnant Light – Hogyan lehet terhes egy lámpa? 2023-10-12
  • Architectural Design of the Year – a Zene Háza Amerikában is rangos elismerésben részesült 2022-12-02
© 2020 Lámpastúdió. All Rights Reserved.